«

»

Jan
12

En lista på företag som använder Twitter

I allt högre utsträckning har företag börjat att experimentera med mikrobloggar som ett medel för sin företagskommunikation och relationsbyggnad mot kunder och prospekt.

Buzz Marketing for Technology har sammanställt en lista över företag som använder mikrobloggar i allmänhet och Twitter i synnerhet. Är ditt företag med på listan?

Accenture – twitter.com/Accenture
Arena Flowers – twitter.com/arenaflowers
ATT News – twitter.com/attnews
BBC – twitter.com/bbcbreaking
BearingPoint – twitter.com/BearingPoint
Bojangles – twitter.com/gottawannaneeda
BusinessWeek – twitter.com/bwbx
Chicago Tribune – twitter.com/chicagotribune
ChoiceStream – twitter.com/ChoiceStream
CNN – twitter.com/cnn
CNN Breaking News – twitter.com/cnnbrk
Comcast – twitter.com/comcastcares
Constant Contact – twitter.com/ctcthelp
ControlGuard – twitter.com/ControlGuard
Cristian Cafe – twitter.com/christiancafe
Dell – twitter.com/Direct2Dell
Dell Outlet – twitter.com/delloutlet
Dell on Twitter – www.dell.com/twitter
dripit – twitter.com/dripit
DunkinDonuts – twitter.com/DunkinDonuts
Eastbay – twitter.com/Eastbay
FAST – twitter.com/ffblog
Fast Company – twitter.com/fastcompany
Flying Dog Beer – twitter.com/flyingdog
Ford Drive One – twitter.com/FordDriveOne
Ford Drive Green – twitter.com/FordDriveGreen
Ford Trucks – twitter.com/fordtrucks
Ford Mustang – twitter.com/fordmustang
Ford Customer Service – twitter.com/fordcustservice
Forrester – twitter.com/forrester
GM – twitter.com/GMblogs
GM Trucks – twitter.com/GMtruckclub
Greenling Organic – twitter.com/greenling_com
GU Energy – twitter.com/GUenergy
H&R Block – twitter.com/HRBlock
Harley Davidson – twitter.com/harleydavidson
Hertz – twitter.com/connectbyhertz
Home Depot – twitter.com/thehomedepot
Hubspot – twitter.com/grader
Huffington Post – twitter.com/huffpost
IBM – twitter.com/smartsoa
iPhone – twitter.com/iphone
Ikea Fans – twitter.com/ikeafans
Infusionsoft – twitter.com/Infusionsoft
Ipevo – twitter.com/ipevo
Jetblue – twitter.com/JetBlue
Jewelry Television – twitter.com/Jewelry
Kodak – twitter.com/kodakCB
Lands End – twitter.com/LandsEndChat
LinkedIn – twitter.com/LinkedIn

Till den fullständiga listan »

3 comments

  1. Maria på MIKU says:

    Hej Stefan,
    Har du själv en mikroblogg?
    Nu har MIKU en, namnet MIKU var dock upptaget så jag valde följande:
    MIKU- twitter.com/mikumaria
    Nu får vi se vad jag ska använda denna till…
    Mvh Maria på MIKU

  2. Stefan Deak says:

    Det har jag sannerligen. Jag har konton både på Jaiku (http://stefandeak.jaiku.com), Twitter (http://www.twitter.com/stefandeak) och Bloggy (http://stefandeak.bloggy.se/).

    Jag använder emellertid Twitter och postar via Friendfeed ut inlägg till Jaiku och Bloggy som alltså är mina utposter.

    Om du ger dig in på mikrobloggar så vill jag tipsa om att använda en klient som exempelvis Tweetdeck eller Thwurl. Kolla också in http://twitter.anvisning.se/.

  3. Maria Gustafsson says:

    Hej Stefan,
    Jag håller verkligen med om att det blev enklare och överblick med klienten. Jag valde TweetDeck som jag också tipsat vidare om.
    Mvh Maria på MIKU

Kommentera

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>